Bozcaada Caz Festivali

 

Bozcaada Caz Festivali’nin kurucu ekipleri 3dots ve Fermente ortaklığında tasarlanan yeni yaratıcı girişim KEŞİF’in projesi “Kızlar için Caz Kampı“ 2023 Kasım ayında 16 kız çocuğunun katılımıyla gerçekleşti!

Türkiye ve dünya genelinde müzik üretiminde karşılaşılan cinsiyet eşitsizliği, festivalin önem verdiği bir mesele. Bu konuda farkındalık yaratma ve iyileştirme çabalarımızı sürdürürken, “JazzCamp for Girls” projesiyle sektörel iyileşmeye aktif olarak katkıda bulunuyoruz. 

Proje, 9-15 yaş arasındaki kızların cesaret veren bir ortamda doğaçlama ve caz müziğini keşfetmelerini destekleyen uluslararası bir eğitim programı olarak KEŞİF partnerliğinde ilk kez Türkiye’de düzenlendi. Danimarka’da 2014 yılında başlayan program, bugüne dek Finlandiya, Polonya, Birleşik Krallık, İsveç, Kanada’da kızlarla buluştu.

KEŞİF’in ikinci projesi olan Kızlar için Caz Kampı, Nordisk Kulturfond’un desteği ve Jazz Danmark’ın işbirliğiyle, 15-18 Kasım tarihleri arasında Akbank Sanat’ın ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleşti. Kamucan Yalçın ve Ömer Vatansever rehberliğindeki atölyelerde kız çocuklarını özgür hissetmeye teşvik ettik ve onlara ilham verici rol modellerini sunmayı hedefledik.

KEŞİF, birlikte eğlendiğimiz ve deneyim kazandığımız projeyi 2024 senesinde de gerçekleştirmeye hazırlanıyor.