Sohbet: Homeros’tan İlyada’ya Tenedos’tan Bozcaada’ya: Bir Adanın Öyküsü

Sohbet: Homeros’tan İlyada’ya Tenedos’tan Bozcaada’ya: Bir Adanın Öyküsü

Bozcaada, Homeros’un İlyada ve Odysseia destanlarındaki ismiyle Tenedos:

Beş bin yıldır adanın karakterini belirleyen rüzgar derin ve kalıcı izler bırakmıştır ama aynı zamanda adanın kadim ve mitolojik tarihi de rüzgarla iç içe geçmiştir. Herkesin rüzgarla, denizle, gökyüzüyle ve mitolojiyle şekillendirdiği kendi adası, bir diğerinin adasının kimi zaman arkadaşı, kimi zaman can düşmanı olmuştur. En güzel olanı ise adanın bu kavgaya hiç karışmadan tarih sahnesinde o bin yıllık rolünü oynamaya devam etmiş olmasıdır.

Uygarlıklar denizi Ege’nin kuzeyindeki, gözlerden uzak, küçük bir ada olan Bozcaada’nın binlerce yıl önce Troya Savaşı ile başlayan ve Homeros’un ölümsüz destanları İlyada ve Odysseia ile devam eden kültür serüvenine ortak olmak için Bozcaada Caz Festivali ‘Keşif’ programı ile 21 Ağustos Cumartesi günü saat: 13.00’da Kasaba’da buluşuyoruz. ?️

”Seyyahların İzinden Tenedos’tan Bozcaada’ya” kitabının yazarı, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Troya Kazıları Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan ve gazeteci, yazar Emeritus Prof. Dr. Haluk Şahin ile gerçekleşecek bu sohbeti ve diğer ücretsiz Keşif etkinliklerine linkten katılım formuna ulaşabilirsiniz.