BCF Kim?

Bozcaada’nın ilham veren doğasında 2017 yılından beri gerçekleştirilen Bozcaada Caz Festivali, adanın en özel noktalarından biri olan Ayazma Manastırı’nı müzik programına mekan edinmiş ve duyulara hitap eden Keşif programıyla bir caz ve deneyim festivali. Caz ve doğaçlama müziğin harmanlandığı sahnesinde; ulusal sahnenin farklı jenerasyonlardan müzisyenleriyle, üyesi olduğu Europe Jazz Network’ün diğer üye kurumlarıyla birlikte belirlediği uluslararası seçkisini dinleyiciler ile buluşturuyor.

Festival, her sene programını ve sene içerisinde geliştirdiği çalışma ve tartışmaları savunuculuk alanları olan toplumsal cinsiyet eşitliği, ekolojik dönüşüm ve erişilebilirlik ekseninde hayata geçiriyor. Pek çok disipline dokunan KEŞİF  programında yer alan söyleşi, atölye, panel, tartışma, yürüyüş, tadım, gezi türlerinde etkinliklerle alanı açılması üzere çalışılan başlıklar 3 gün boyunca ada ortamında, Bozcaada’da bir araya geliyor ve pekişiyor.

Bozcaada Caz Festivali, 2019 itibariyle Europe Jazz Network’e (Avrupa Caz Ağı) dahil olmanın yanı sıra 2020 yılında tohumları atılan Türkiye Caz Ağı’nın kurucu üyesi oldu. Ayrıca, tam bir cinsiyet eşitliğine ulaşmak ve müzik endüstrisinin yeniden yapılandırılması için çalışan küresel bir hareket olan Keychange’in imzacılarından biridir.